AZS AWF Kraków Masters

Loading Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • This wydarzenie has passed.

Cracovia Maraton 2022

24 kwietnia @ 8:00 am - 5:00 pm

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków Krakowa.

Cracovia Maraton przyciąga biegaczy z całego świata, będąc najbardziej międzynarodowym spośród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton startowali zawodnicy z 55 państw.

W grudniu 2019 roku brytyjski serwis internetowy Sole Supplier dokonał oceny maratonów posiadających certyfikaty IAAF (obecnie World Athletics). Analizie poddano 81 imprez z całego świata. Krakowski bieg znalazł się w tym doborowym gronie jako jedyny reprezentant Polski. Pod uwagę wzięto wiele czynników związanych z organizacją, a także warunki środowiskowe. W końcowym rankingu Cracovia Maraton zajął trzecie miejsce!

Podczas 18. edycji krakowskiego maratonu ustanowione zostały rekordy trasy, zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet. Aktualnie wynoszą one: 2:09:18 (Cyprian Kotut z Kenii) oraz 2:28:03 (Wiktorija Chapilina z Ukrainy).

Organizator Cracovia Maraton – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadzi projekt najbardziej prestiżowej nagrody dla maratończyków – Korony Maratonów Polskich. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu.

Rywalizacja na dystansie 42 km i 195 m jest zwieńczeniem dwudniowego święta biegania w Krakowie.

W trakcie weekendu maratońskiego (w sobotę) organizowane są m.in.: Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km) oraz Cracovia Maraton na Rolkach (pełny dystans maratoński).

Przy okazji krakowskiego maratonu, w sobotę organizowany jest także Bieg Nocny na 10 km, a od 2018 roku jego uczestnicy startują i finiszują w tym samym miejscu, co maratończycy – na Rynku Głównym.

Ponadto, w przeddzień zmagań maratończyków odbywają się specjalne zawody dla najmłodszych miłośników biegania – w ramach Mini Mini Cracovia Maraton.

Od 2016 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS), organizujący w imieniu Gminy Miejskiej Kraków Cracovia Maraton, a także Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców honoruje specjalnymi nagrodami osoby, którym w trakcie sezonu biegowego uda się ukończyć wszystkie trzy ww. imprezy. Inicjatywa łącząca wspomniane wydarzenia biegowe nosi nazwę Królewska Triada Biegowa.

19. Cracovia Maraton zaplanowany jest na 24 kwietnia 2022 roku.

Szczegóły

Data:
24 kwietnia
Godzina:
8:00 am - 5:00 pm
Strona internetowa:
https://cracoviamaraton.pl/

Organizator

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Telefon:
+48 (12) 616-63-37
Email:
zapisy@zis.krakow.pl

Venue

Tauron Arena Kraków
Tauron Arena
Kraków, Małopolska Poland
+ Google Map
View Venue Website

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

facebook
child
instagram