• To wydarzenie minęło.

14 Bieg Trzech Kopców – 2021

3 października, 2021 @ 8:00 am - 5:00 pm

14. Bieg Trzech Kopców

Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do pokonania 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.

Prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi.

Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę. Co ciekawe, jest to jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta.

W 2019 roku, w 13. odsłonie Biegu Trzech Kopców Tomasz Grycko i Katarzyna Broniatowska obronili wywalczone rok wcześniej tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim. To pierwsza taka sytuacja w trwającej od 2007 roku historii imprezy. Pochodzący z Władysławowa aktualny wicemistrz Polski na 10 000 m i w półmaratonie, mistrz kraju w biegach przełajowych pokonał trasę łączącą trzy krakowskie Kopce – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego w czasie 43 minut i 24 sekund. Reprezentująca AZS AWF Kraków zawodniczka z podkrakowskich Zielonek, mająca w swym dorobku brązowy medal halowych mistrzostw Europy w biegu na 1500 m, przybiegła natomiast na metę po 49 minutach i 16 sekundach. Po raz kolejny poprawiony został rekord frekwencji – bieg ukończyło 2971 osób z 2978, które wystartowały.

14. Bieg Trzech Kopców jest zaplanowany na 3 października 2021 roku.