15 lecie klubu AZS AWF Kraków Masters

15 lecie klubu AZS AWF Kraków Masters

Tak, tak kochani, to już 15 lat! Czas biegnie szybciej, niż my biegamy. Dlatego warto podsumować ten niezwykły czas. 

Nasz klub zmienia się, ewoluuje. Tak jak dynamicznie zmienia się współczesny świat wokół nas.

Jedni zaczynają, drudzy kończą z bieganiem. Wielu dołącza, inni odchodzą. Podglądają, kopiują. Pomagają i podziwiają. Uczą się, a nawet obrażają. Godzą się i współpracują. Itd., itp., etc. Jak w normalnym życiu! I to jest fascynujące…☺

A klub trwa.

Powiem Wam więcej. Tak to sobie wyobrażałem od początku, gdy z grupą przyjaciół opracowywaliśmy formułę Mastersów. By „juniorzy” w naszym klubie wiedzieli skąd jesteśmy, po co i dokąd zmierzamy.

Na początku 2006 roku Bogusław Mamiński, mój przyjaciel i kumpel z biegania (wielka postać w świecie sportu, m.in. wicemistrz świata w biegu na 3000 m z przeszkodami) zadzwonił z informacją o fajnym projekcie ogólnopolskich ścieżek biegowych, finansowany przez firmę Nike. „Mamina” zapytał czy nie podjąłbym się wprowadzenia programu do Krakowa. 

Lubię bieganie i było mi wstyd, że „poszedłem w pudełka”, nie spłacając gruntownego i bezpłatnego wykształcenia, otrzymanego od społeczeństwa. Decyzja mogła być tylko jedna. Wrócić na biegowe ścieżki w formule amatorskiej. 

Jak pewnie wiecie końcówkę dość bogatej kariery sportowej spędziłem biegając w zawodowych  grupach zachodniej Europy. Przed odejściem do biznesu przez kilka lat byłem trenerem i działaczem AZS AWF Kraków. Doświadczenie szkoleniowe i organizacyjne idealnie nadawało się do zaproponowanej funkcji. Na ówczesne czasy ta wiedza wybiegała daleko od siermiężnego postrzegania biegania amatorskiego w Polsce. Potencjał na rynku biegowym szybko dostrzegła też firma Nike. Szczerze mówiąc, to jej zawdzięczamy dziesięcioletni boom między 2010 a 2020 rokiem. Organizowane przez nas imprezy były prawdziwym szokiem dla środowiska biegowego. Wystarczy tylko przypomnieć Run Warsow 2005. Wszyscy w topowych, technicznych, jednokorowych koszulkach. Start i meta w ścisłym centrum Warszawy. Infrastruktura, organizacja, muzyka, koncert na żywo, radość i 6000 ludzi na starcie! Bez budżetu Nike’a to by się nigdy nie udało. Nie byłoby wielu fantastycznych ludzi, których zgromadził wokół siebie Boguś Mamiński. 

Może teraz to nie dziwi, ale wtedy w biegach brało udział po kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset osób. My zgromadziliśmy tysiące i pokazaliśmy sport amatorski jako jedną wielką przyjemność dla wszystkich. Po Run Warsow przyszło kolejne wydarzenie – Biegnij Warszawo – mające w szczytowym okresie około 20 tys. uczestników.  Doczekaliśmy się ścieżek w siedmiu miejscach Krakowa. Tak w 7! Park Lotników, Zalew Nowohucki, Skarpa Nowohucka, Bulwary Wisły, Błonia, Zakrzówek. Wszędzie czekała tablica, a przy niej trener. Trening był za darmo! Eh, piękne czasy bawełnianych koszulek! Łza się w oku kręci na samo wspomnienie. No i machina ruszyła…

Wraz z grupą moich dobrych znajomych (postawa iście wizjonerska jak w interesach☺) postanowiliśmy równolegle założyć klub amatorski. W formule trochę innej niż wszystkie podobne inicjatywy. Przy klubie zawodowym AZS AWF Kraków, przy uczelni kształcącej przyszłych nauczycieli i trenerów. Ze stroną internetową, profesjonalnymi artykułami szkoleniowymi, wysoce wykwalifikowaną kadrą trenerską, swoimi barwami, strukturami, wyjazdami na obozy, zawody, ect. Nadal głęboko wierzę, że ta formuła wciąż ma przyszłość.  

Przez nasz klub przewinęła się cała masa biegaczy. Bardzo duża masa! Chyba możemy ich liczyć w grubych setkach! Zupełnie poczatkujących, już biegających i tych mających ambicje. Pomagał nam Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa, Departament Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a nawet Ministerstwo Sportu. Teraz pamięta o nas Zarząd Infrastruktury Sportowej, AWF Kraków, New Balance i kilkunastu mniejszych sponsorów. 

Byliśmy przy takich wydarzeniach jak Inter Run  czy Biznes run na krakowskim rynku. Zrobiliśmy parę fajnych imprez sportowych (crossów, Odlotową Piątkę w Muzeum Lotnictwa Polskiego, kultowe coroczne Testy Coopera, niedzielne śniadania biegowe, I Bieg na Monte Cassino w 70-rocznicę jednej z najważniejszych polskich bitew II Wojny Światowej). Jak w 2009 roku przyjechaliśmy na obóz do Centralnego Ośrodka Sportu w Spale w kilkudziesięciu osobowym teamie – to nawet trenerzy kadry PZLA kiwali głową z uznaniem dla naszej inicjatywy. Teraz to już jest standard. No i skroiliśmy parę imprez towarzyskich, które przeszły do historii klubu: studniówka maratońska, zaduszki biegowe czy dożynki. Nie mówiąc o zgrupowaniach w zakopiańskim COS-ie, Ulanowie, Szklarskiej Porębie i na ciepłym południu Europy – na Cyprze. Bardzo mocno zintegrowaliśmy się z krakowską Triadą Biegową na czele z Cracovia Maratonem.

Nadal się rozwijamy i chcemy być liderami sportu amatorskiego w Krakowie. Cóż, mamy to we krwi.

Nie możemy świętować naszej rocznicy w uroczystej i otwartej formule. Może zrobimy to w lecie lub jesienią? Bo, że umiemy to robić, to chyba jasne. Ha, ha. Zrobimy to. Obiecuję!

W dobie Covid-19 proponujemy cotygodniowy „powrót do przeszłości”☺ Czyli nic innego jak cykl zdjęć, filmików, historycznych artykułów z krótkim, czasem śmiesznym komentarzem trenerów. Pewnie znów się czepicie interpunkcji? Fajna pamiątka i kawał dobrej, ciągle aktualnej wiedzy. Jesteśmy pewni, że wielu z Was znajdzie się w tych wspomnieniach i zdjęciach. Może w duchu przyzna, że jednak to miało sens? A młodzi niech się uczą!

Hall of Fame – TRENERZY:
Darek Kaczmarski, Wacław Mirek, Joanna Gradek, Paweł Żychowicz, Jacek Jajeśnica, Kamila Gradus, Krzysztof Zuch, Konrad Rembiasz, Tomasz Zagórski, Andrzej Lachowski, Renata Tokarz, Barbara Gruca, Maria Sławik, Kamila Hayder, Grzegorz Sudoł, Kuba Zięba, Kasia Broniatowska, ….*

Hall of Fame – członkowie, którzy odcisnęli piętno:
Jurek i Grażyna Ślusarczyk,  Sławek i Ela Opiołowie, Janusz Antkiewicz, Monika Tofilska, Staszek Grabowski, Piotrek Papla, Robert Oremus, Rysiek Oremus, Andrzej Macioł, Tadek Maj, Kazimierz Grzyb, Iwona Flaga, Robert Czech, Piotr Chyba, Robert Drużkowski, Zdzisław Cierniak, Romek Paliś, Piotr Majcher, Beata Majcher, Beta Kotaś, Mateusz Romanica, Karolina Banaszkiewicz – Badura, Kasia Pniak, Darek Potaś, Jagienka Sobczak, Ewa Basińska, śp. Marek Skowron, Marian Leśniak, Ela Kowalska, Maciek Sarnecki, Benia Tomaszek, Krzysiek Tatar, Tomasz Zastawny, Marcin Mazurek, Ewa Janas, Jacek Trela, Kuba Wierzbanowski, ….* i wielu, wielu innych

Hall of Fame – ludzie, którzy zawsze pomagali  Mastersom:
Bogusław Mamiński, Romuald Krupanek, Robert Szych, Rysiek Ostrowski, Robert Leszczyński, Tomek Kozłowski, Marek Tronina, Kuba Wiśniewski, Marusz Giżyński, rektor AWF prof. Andrzej Klimek, prof. Jerzy Żołądź, kierownik Tomasz Popłoński, prof. Michał Spieszny, Renata Nieroda, dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Ryszard Szul, Piotr Sokołowski, śp. Wiesław Maczek, Paweł Żyła, Wasyl Grabowski, Bryan Scott,  przew. Komsji Sportu poseł Ireneusz Raś, Waldemar Kordyl, Artur Mikołajko, Michał Franczyk, Edward Stawiarz, dyrektor WS UMK Barbara Mikołajczyk, Paweł Opach, Michał Kaczmarek, i wielu, wielu ludzi dobrej woli….*

*Pamięć ludzka jest zawodna. Macie nazwiska do Hall of Fame to dawajcie. Dopiszemy.

Darek Kaczmarski i Trenerzy AZS AWF Kraków MASTERS

Historyczne próby naszego loga:

Konkurs z nagrodami:  kto jest autorem naszego Loga AZS AWF KRAKÓW MASTERS??? Nagrodę niespodziankę / cenną / wyślemy pocztą.

2 Comments

  • Pietia Posted 9 czerwca, 2021 9:54 am

    Wiem, że się czepiam, ale przydałyby się jakieś podpisy pod zdjęciami – gdzie, kiedy itp. Mimo wszystko cieszę się, że jestem częścią tej historii. My wszyscy z Ciebie Darku.

    • Elżbieta Kowalska Posted 10 czerwca, 2021 7:44 pm

      Zgadzam się z Pietią: Mam radość i doświadczenie, że spotkałam na swojej życiowej drodze trenera Biegowych Ścieżek darka, z jego wspaniałymi pomysłami!!! Nie czepiam się interpunkcji ( jak zaznaczył we wspomnieniu; ale interwałów dla mnie było za mało:) Gdyż ja: biegaczka bardziej towarzyska niż mistrzowska:):) Bardzo warto było spotkać tylu wartościowych ludzi!!!!!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

facebook
child
instagramm